Tejfogakról

Tejfogaknak (dentes decidui) nevezzük azokat a fogakat, melyek legelőször jelennek meg a szájüregében. A tejfogak csak átmeneti jelleggel vannak jelen, később maradó fogakkal váltódnak. Ha a maradó fog csírája nem fejlődik ki, a tejfog hosszabb ideig is a szájüregben maradhat.
A tejfogak fontos szerepet töltenek be a helyes harapás és rágás kialakulásában. Ezenkívül helyfenntartó szerepük van a maradó fogak számára. Így a túl korán eltávolított tejfognak megfelelő maradó fog vagy túl hamar előtör, beszűkítve a helyet a később előtörő fogaknak, vagy rossz pozícióban fog előtörni, esetleg egyáltalán nem tör elő. Maradó fogaknak nevezzük a második rend fogazatot, mely az élet folyamán nem pótlódik. A maradó fogak a tejfogakat pótolják. Maradó fogazatról csak az utolsó tejfog kihullása után beszélünk. Ez előtt megkülönböztetünk: tejfogazatot - amikor csak tejfogak találhatóak a szájüregben és vegyes fogazatot - az első maradó fog megjelenésétől, az utolsó tejfog kihullásáig.
Ha a fogváltás nem fejeződik be 3-6 hónapos korban, akkor a tejfogakat el kell távolítani. Ehhez fogászati beavatkozásra van szükség, melyhez a kiskutyát altatni szükséges. A fogak eltávolítása után fájdalomcsillapítás és a megmaradó fogmeder tisztántartása, fertőtlenítése szükséges. A maradó fog védelme érdekében a takarmányozásra és a táplálék megragadásra is jobban oda kell figyelni és lehetőség szerint az apportírozást és a durvább, szilárd takarmányozást is 7-10 napig érdemes limitálni. A kiskutyák általában nagyon jól viselik a foghúzást. Szóval hipp-hopp, fájdalommentesen eltávolítjuk a felesleges tejfogakat.