A kutya ivartalanítása

2022.07.29

A kutya ivartalanítás az egyik legfontosabb kérdés a kutyák - és a gazdik - életében. Szukák esetében a nem kívánt vemhesség következtében megszülető, nem várt kiskutyák komoly fejfájást okozhatnak. A kutyák ivartalanítása emellett a tüzelést kísérő problémákra is megoldást jelent.

Mikor ideális a műtét és mire érdemes odafigyelni a szukánál és a kannál?

Az ivarérettség rendszerint korábban kialakul, mint a tenyész érettség, a kettő időben egymástól általában elkülöníthető, a szervezet adottságainak, küllem béli megváltozásában is megjelenő, szemmel látható különbségeként jelentkezik.

Nőstény kutyák ivartalanítása 3 hónapos kor előtt nem célszerű. A kutya szervezete ekkor még nincs kellőképpen felkészülve egy ilyen komoly beavatkozásra. Ugyanakkor minél hamarabb sor kerül a beavatkozásra, annál jobb. A tüzelések számával és az életkorral arányosan ugyanis nő a különböző ivarszervi elváltozások (pl. emlődaganat, álvemhesség, méhgyulladás) kialakulásának kockázata. 

Az állatorvosok általában 6-7 hónapos kor között tartják ideálisnak az ivartalanítás időpontját.

Egyes kutyák esetében ugyanakkor ennél korábbi és későbbi időpont is elképzelhető. A konkrét időpont sok mindentől függ. A nagy testű fajták például általában később érik el az ivarérett kort, esetükben eltolódhat a beavatkozás időpontjának határa. A kutya egyedenkénti biológiai sajátosságai döntően befolyásolhatják az ivartalanítás optimális időpontjának megválasztását. Erről minden kutyatartónak konzultálnia javasolt az állatorvosával. 

Akár kanról, akár szukáról van szó, kedvence ivartalanítását érdemes megfontoltan előkészíteni. Az ivartalanítás ma már rutin beavatkozásnak számít, de azért ne felejtsük el, hogy mégiscsak egy műtétről van szó. A legfontosabb, hogy a kutyusa a lehető legjobb fizikai és biológiai állapotban legyen az ivartalanítás előtt. Fontos, hogy a szukák ivartalanítása előtt mindenképpen várják meg a tüzelés végét. Ivarzáskor ugyanis a méh vérzékenyebb. 

Az ivartalanítás során a kutyák nemi hormonokat termelő szerveit távolítjuk el. Szuka kutyáknál tehát a petefészkeket, kan kutyák ivartalanításánál pedig a heréket és a mellékheréket. A kutya ivartalanítása altatásban történik. Szukák esetében a beavatkozás során a sebész felnyitja a hasüreget, majd eltávolítja a petefészkeket. Ha úgy ítéli meg, akkor a méh eltávolítására is sor kerülhet. A méhet jellemzően akkor vesszük ki, ha nem kívánt vemhesség vagy méhgyulladás esete áll fenn vagy a szuka kutya már idősebb korú. Megoszlanak a vélemények tudományos körökben és a klinikusok között is, hogy rutin beavatkozás esetén a petefészek mellett a méhet is javasolt-e eltávolítani az ilyenkor statisztikailag kimutatható inkontinencia eshetősége miatt. Ez minden esetben egyedi elbírálást és szakmai döntést igényel. A beavatkozás a seb összevarrásával zárul.  Ma már egyre gyakrabban előfordul, hogy az ivartalanítást úgynevezett laparoszkópos eljárással végezzük. A laparoszkópos eljárás előnye, hogy a hasüreg megnyitásához csak két 0,5-1 centiméteres metszésre van szükség. Az operatőr ezeken a sebeken keresztül vezeti be videókamerát és a sebészeti eszközeit, melyek segítségével varratok nélkül végezhetőek el a szükséges kimetszések és az erek lezárásai. A laparoszkópos ivartalanítás a hagyományos műtétnél modernebb és előnyösebb elektrosebészeti módszer. Jóval kisebb a műtéti seb, sokkal kevésbé megterhelő az állat számára a műtét, jóval rövidebb a gyógyulási idő, kisebb a komplikációk veszélye. Nincs szükség védőgallérra és utógondozásra. Rutinos állatorvos esetén a műtét sokkal rövidebb ideig tart a hagyományosnál. Jellegéből adódóan a laparoszkópiát nőstény kutyák ivartalanítására használják. Az ivartalanítást követően a kutyának javasolt gallért viselnie. A sebek gyógyulási ideje 10-14 nap, ezért a varratszedésre általában a műtétet követő 14. napon kerül sor.

Az ivartalanítás a kan kutya esetében valamivel egyszerűbb sebészeti beavatkozás, mint a szukánál. Amennyiben a herék leszálltak a herezacskóba akkor nyilvánvalóan nincs szükség a hasüreg felnyitására. A heréket eltávolíthatjuk a herezacskón készített seben keresztül is vagy a herezacskó előtt készített metszésből is. Lógó herezacskó vagy idős kutya esetén a herezacskó bőrének kimetszésével lehet esztétikusabb megjelenést biztosítani. Más a műtéti megoldás ha a here nem szállt le és a lágyékcsatornában elakadt vagy a hasüregben található. Ezeket a heréket szakmai szempontból mindenképpen ki kell operálni, mert különben daganatos elváltozás alakulhat ki bennük. A laparoszkópia a rejtetthere eltávolítására is alkalmazható, amennyiben  a here az állat hasüregében található. A kanok esetében a műtétet követően szintén a 14. napon szedünk varratot.